Hoppa till sidans innehåll

Lag-UDM

2012-05-25 21:59
Grattis alla till dagens fina resultat. Trots sjukdomar och lite småskador blev det tre lag som åkte till Tranås, F11, F13 och P13. Tre grensegrar blev det för WSK genom Elin J i 600m, Rebecca i spjut och Gustav i 80m. I P13 gjorde både Simon och David tävlings debut och i F11 Elsa N, Ebba och Josefin vilket de klarade galant. I höjd persade alla tre hopparna Jonathan (135), Elsa E (140) och Elsa B (125). Stort tack till Frida och Emma för all hjälp. Tack alla föräldrar för skjuts och stöd.
  • Uppdaterad: 2016-06-08 00:42

  P13  
1 Habo FiF 04 29        poäng
2 IK Hakarpspojkarna 22
3 Wärnamo SK 18
4 Eksjö Södra IK 11
  Hovslätts IK Ej till start

 

P13 80m

1:a Gustav Carlbert -99                       11,13

P13 60m häck

3:a Gustav Carlbert -99                       11,31

P13 600m

2:a David Österberg -99                      1.50,33

P13 höjd

2:a Jonathan Karlsson -99                    135

P13 tresteg

3:a Jonathan Karlsson -99                     8,79

P13 spjut

4:a David Österberg -99                        9,22

P13 slägga

4:a Simon Frejd -99                            16,95

3:a                                      45,42

stafett 4*80m David Österberg -99, Jonathan Karlsson -99, Simon Frejd -99, Gustav Carlbert -99

 

  F13      
1 Hovslätts IK   Lag 1 57   poäng
2 IK Hakarpspojkarna  lag 1 49
3 Wärnamo SK 47
4 Eksjö Södra IK 40
5 Hovslätts IK   Lag 2 39
6 Tranås AIF friidrott 34
7 Habo FIF 04 32    (1 grenseger)
8 IK SISU Nässjö 32    (0 grenseger)
9 IK Hakarpspojkarna  lag 2 31

F13 80m

7:a Elin Jonasson -00                  11,64

F13 60m häck

4:a Linda Deltin -00                     12,41

F13 600m

1:a Elin Jonasson -00                2.01,30

F13 höjd

5:a Elsa Evebring -99                   140

F13 tresteg

7:a Linda Deltin -00                     8,49

F13 spjut

!:a Rebecca Nishiura -00                 24,93

F13 slägga

4:a Elsa Evebring -99                   25,0

 

4:a                                            48,0

stafett 4*80 Rebecca Nishiura -00, Elin Jonasson  -00, Linda Deltin -00, Elsa Evebring -99

 

 

  F11     
1 Habo FIF 04 62   poäng
2 IK Hakarpspojkarna  lag 2 51
3 Hovslätts IK 50
4 IK Hakapspojkarna  lag 3 45
5 IK SISU Nässjö   Lag 1 41
6 Stensjöns IF 40
7 Wärnamo SK 29
8 Eksjö Södra IK 23
9 Tranås AIF friidrott 18
  IK Hakarpspojkarna  lag 1 Ej till start
  IK SISU Nässjö  lag 2 Ej till start

F11 60m

9:a Elsa Nilsson -04                                 11,24

F11 60m häck

3:a Elsa Brasch -01                                13,68

F11 600m

9:a Ebba Pettersson -01                        2.35,36

F11 längd

7:a Josefin Hansson -01                         3,14

F11 höjd

3:a Elsa Brasch -01                              125

F11 kula

5:a Alma Nilsson -01                             5,74

F11 spjut

8:a Alma Nilsson -01                               8,23

 

7:a                                               52,20

stafett 5*60 Elsa Nilsson -04, Josefin Hansson -01, Alma Nilsson -01, Ebba Pettersson -01, Elsa Brasch -01

 

Övriga resultat



Stöd WSK via Gräsroten!


Skärmavbild 2015-05-22 kl. 17.17.24
Stöd WSK via Stadium!

 


Våra huvudsponsorer

 

 


 

Postadress:
Wärnamo SK - Friidrott
Box 348
33123 Värnamo

Kontakt:
Tel: 0705811231
E-post: This is a mailto link

Se all info