Hoppa till sidans innehåll

Tävlingskalender för WSK-aktiva


För att hålla koll på alla tävlingar kan du kolla in tävlingskalendern på Smålands friidrottsförbunds hemsida. Här har du alla tävlingar från juni till september 2016. 

JUNI            
1 on F Råslättspelen, C, NT+, arena Inbj   Jönköp. Friidr.krets
1 on F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km     OK Njudung
1 on F Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Inbj Res Oskarshamns SK
4   ASICS Stockholm Marathon     Hässelby SK / Spårv.FK
4   SM I MARATHON     Inlagt ovan
4 F Mönsterås Stadslopp, C, asfalt, 10+4+1,6+0,8km     Ålems OK
4 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km     Misterhults AIS
4   Lag-UDM, kvalomgång 1, södra | Tidsprogram Inbj   Högby IF m.f. i Kalmar
4-5 lö-sö   Ymerspelen, UT+, arena Inbj   IK Ymer, Borås
5   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 M/K     Hovslätts IK, IKHP
5   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K     Kalmar SK
5   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K     Ljungby FIK
5   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL Inbj   Ljungby FIK
5   EUROPACUP 10.000M     Mersim, TUR
6   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km Inbj   OK Norrvirdarna
10 fr F Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+2+1+0,5 km Inbj   Vimmerby SK
11-12 lö-sö   Stora DM-JDM-UDM Inbj   IK Sisu, Nässjö m.f.
11-12 lö-sö   JNM-UNM MÅNGKAMP     Huddinge AIS
11-12 lö-sö   EST-FIN-SWE MÅNGKAMP     Huddinge AIS
12   Mighty Marsh Run, D, obanad terräng, 10+5 km Inbj   Bredaryd SOK
15 on   SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG     Hässelby SK / Spårv.FK
16 to   Stockholm Bauhaus Athletics, Diamond League     Stadionklubbarna
18 F Florhultsloppet, D, blandat underlag 5 km Inbj   Glasrikets RC
18 F Öland Ultra, C, 50+25 km Inbj   Högby IF
18-19 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Inbj   Bottnaryds IF
18-19 lö-sö   Laxaspelen, UT+ arena     IFK Halmstad
18-19 lö-sö   Rosenbomsspelen, UT+, arena     KA 2 IF
19 F Habo Challenge, C, UT+, arena Inbj   Habo FIF-04
19 F LagaMilen, C, 10+6+4+1 km     Skillingaryds IS
21 ti   Folksam Challenge     IFK Umeå
22 on F Vätterspelen, C, NT+, arena     Hovslätts IK, Habo FIF
26   Kasttävling 2, D, UT+, arena Inbj   IFK Växjö
28 ti   Kasttävling 3, D, UT+, arena Inbj   IFK Växjö
28 ti   Sollentuna GP     Häss, Spårv, Tureberg
29 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+1 km Inbj   Högby IF
             
JULI            
1-3 fr-sö   VNM Inbj   Odense, DEN
1-3 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena Inbj   Göteborgs FIF
2   EM BERGSLÖPNING     Arco, ITA
2   VSM MARATHON Inbj   Östansjö SK
2 F Kalmar Malkars 21 KM, C, halvmara, asf-gata     Högby IF
2   Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km Inbj   Visingsö AIS
5 ti   Veteran-ÖM Inbj   Högby IF
6-10 on-sö   EM     Amsterdam, NED
7 to F Cityloppet, D, asf-väg-gata, 6km     Oskarshamns SK
8 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km     Gamleby OK
8 fr F Böda Sandsloppet, D, 6,5+5,5+4+3 km Inbj   Högby IF
8-10 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena     IFK Helsingborg
9-10 lö-sö   Stora VDM Inbj   Högby IF
9-10 lö-sö    DM, JDM, UDM Mångkamp Inbj   Högby IF
10   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+4+2+1 km     Storebro SC
13 on   LAG-SM     Norrköping
14-17 to-sö   UNGDOMS-EM     Tblisi, GEO
15 fr F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km     IFK Borgholm
17 F Ölandsspelen, C, UT+, arena Inbj   Högby IF
17   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Inbj Inlagt ovan
19-24 ti-sö   JUNIOR-VM     Bydgoszcz, POL
20 on   Kasttävling 4, D, UT+, arena Inbj   IFK Växjö
22-24 fr-sö   STORA VSM     Söderhamns IF
23 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Inbj   Högby IF
27 on F Löttorpsvarvet, D, 6,5+1,5+0,75 km Inbj   Högby IF
30 F Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km     Persnäs AIF
31   Senior- o Ungdoms-ÖM Inbj   Högby IF / FIK F-staden
             
AUGUSTI          
3 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km     Högby IF
5-7 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17     Hässleholms AIS
5-7 fr-sö   STORA USM 15-16     FinishH-holmPallas
6 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Inbj   Högby IF
7 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km     Hultanäs SoFK
12-21 fr-sö   OS     Rio de Janeiro, BRA
13   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1 M/K     Arr sökes
13   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 M/K     Arr sökes
13   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K     Arr sökes
13 F Ränneborgsspelen, C, UT+, arena Inbj   Eksjö Södra IK
13-14 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN     Reykjavik, ISL
14 F Sisu-spelen, C, UT+, arena     IK Sisu, Nässjö
16 ti F Blodomloppet, C, asf, grus, 10+5 km     Hovslätts IK
19 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
19 fr F Ljungby Big Shot, IT, arena     Ljungby FIK
20 F Kräftspelen, C, UT+, arena     Villstad GIF
20   LAG-USM     Huddinge
20-21 lö-sö   NORDISK-BALTISKA MÄSTERSKAPEN 22 ÅR     Leppävaara, FIN
21   Lag-DM     Habo FIF-04
23 ti F Smålandspelen, C, UT+, arena     IFK Växjö
26 fr   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km     IFK Sävsjö
26 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4     Hillerstorps GoIF
26-28 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     Turebergs FK
27   Lag-UDM, kvalomgång 2, norra Inbj   IK Sisu, Nässjö, m.f.
27 F Göteborgsvarvets seedningslopp, C, 10 km     Växjö LK
27 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
27 F Festilvalloppet, D, bland u, 10+5 km     SK Graal
27 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km     Ålems OK
27 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5,1 km Inbj   Högby IF
27-28 lö-sö   VVM BERGSLÖPNING     Susa, ITA
28 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km      Väckelsångs IK
28   Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Inbj   Ljungby FIK
28   VSM FEMKAMP     Säters IF
             
SEPTEMBER          
3 F H-freds hel+½ o Strandmil, C, asf/grus, M+½+10+5+1,4+0,7km Inbj   Hultsfreds LK
3   DM, VDM Halvmarathon Inbj   Inlagt ovan
3   VSM HALVMARATHON Inbj   Inlagt ovan
3 F Smålandsstenarloppet, C, grusväg 14+7+1,5+0,85 km     OK Vivill
3 F Tranåsloppet, C, 15+10+5+2,6+1,8+1,2km     Tranås AIF
3   Tjejmilen     Hässelby SK / Spårv.FK
3   Karlskronaspelen, UT+ arena     KA 2 IF
3   Lag-UDM, final Inbj   Wärnamo SK
3-4 lö-sö   FINNKAMPEN     Tampere, FIN
3-4 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN, FINAL     Linköpings GIF
4 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 22,5+10 km     IK Hakarpspojkarna
10   DN Stockholm Halvmarathon     Spårv./Häss./Tureberg
10 F HIK-kampen, C, UT+, arena     Hovslätts IK
10   VSM KASTMÅNGKAMP     Bottnaryds IF
10   VDM Kastmångkamp     Prel inlagt ovan
10-11 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP     Falun
10-11 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, UTOMHUS     Högby IF
11 F Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km     Ljungby FIK/FK Finn
11   Tråddragarrundan, D, bland u, 8+5+3+1,5km     Gnosjö FK
11 F LöpRallarn, C, 20+10+2x10 km     IF HallbyBottn.IF
17 F Mini-LM 9-11år, Kronoberg     Alvesta FI
17 F Alvesta Veteranspel, C, VT, arena     Alvesta FI
17 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+     Kalmar SK
18 F UlfveloppetC, terrst, grusv, 12+8+5+1,3+0,3 km     Södra Vi IF
18   DM lång terräng     Inlagt ovan
23-25 fr-sö   Lidingöloppet     IFK Lidingö, Sthlm FIF
24 F Musikmilen, C, 10 km     IFK Växjö / Växjö LK
25 F TAIF-spelen, C, UT+, arena     Tranås AIF
Uppdaterad: 2016-08-03 14:25



Stöd WSK via Gräsroten!


Skärmavbild 2015-05-22 kl. 17.17.24
Stöd WSK via Stadium!


wsk_logo2

 


Våra huvudsponsorer

 

Essell-Produkter-ab-Horda

Sponsorer 
 






 

Postadress:
Wärnamo SK - Friidrott
Box 348
33123 Värnamo

Kontakt:
Tel: 0705811231
E-post: This is a mailto link

Se all info