SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Wärnamo Sportklubb

Utmärkelser för verksamhetsåret 2019/2020
2021-01-25 10:30
Under normala omständigheter så delas utmärkelser ut under vårt årsmöte. 
Då det inte var möjligt pga restriktioner, så vi har valt att presentera utmärkelserna här.

Vår förhoppning är att de som tilldelas pokaler och medaljer skall få dessa under en cermoni till våren. 
De som tilldelas stipendier får mer information om detta separat.

Grattis till Er alla

STIPENDIE

WSK Bästa tjej 2019/20         Ellen Olsson, -97   
Med motiveringen: 
"Det blev en tuff säsong med skador och sjukdom, men hon lyckades trots detta, med det goda resultatet 4,11 som även innebar nytt inomhus PB. Hon kom även trots dåliga förutsättningar femma i den stavhoppstour som anordnades"

WSK Bästa kille  2019/20       Gustav Brasch, -04
Med motiveringen:
"Han har haft en mycket fin säsong trots att antalet tävlingar varit begränsade. Han tog IUSM brons på 60 m häck och i USM tog han silver på 110 m häck. Han fick även göra landslagsdebut vilket han klarade av på ett mycket bra sätt"

WSK Bästa veteran 2019/20   Jörgen Karlsson Wallstenius, -79
Med motiveringen:
"Silver i viktkastning vid veteran-ISM"

WSK Årets överraskning          Elias Andersson, 07
Med motivering:
"Har slagit hela fyra klubbrekord under året i 60m, slägga, kula samt även ett 40 år gammalt rekord i diskus med över 11 meter"

Stipendie utifrån resultat på GM, JSM och SM samt klubbrekord

Ellen Olsson, -97                    Klubbrekord inomhus stav
Gustav Brasch, -04                Brons IUSM, Silver USM, Uttagen till landslaget
Elias Andersson, -07             Klubbrekord 60m, kula, slägga, diskus, Stafett P13 5x60m 

Klubbrekord P13 stafett 5 x 60 m,      Julian Fazakas, Casper Andersson, Viggo Ihreborn, Arvid Nord och                                                                      Elias Andersson


KLUBBMÄSTERSKAP DAMER 2020

Guld
Maria Jonasson, -68             100 m 14.53, 200 m 29.51, kula 8.14, spjut 19.76 och diskus 24.22

Silver
--

Brons
Julia Pettersson, -07            Höjd 1.32
Ellen Olsson, -97                   Stav 3.96
Tova Nihl, -05                        Längd 3.69
Elin Jonasson, -00                Slägga 47.48


KLUBBMÄSTERSKAP MÄN 2020

Guld
Jörgen Karlsson Wallstenius, -79    Stav 2.40, Kula 9.34, Diskus 27.56, Slägga 32.36
Peter Askestam, -72                          Spjut 43.24, Tresteg 10.04, 200 m

Silver
Hugo Schoug, -02                               Längd 5.96, Höjd 1.86

Brons
Arvid Nord , -07                                  1500 m 6.05.00
Kjell Hillblom, -66                               800 m 2.32.46
Gustav Brasch, -04                             100 m 12.14


Utmärkelser hanteras via en oberoende part.

Styrelsen


Nyhetsarkiv
Reselotteri 20212021-10-01 13:05
Planeringsdag2021-09-29 14:06
Föreningsvandring2021-09-21 09:59
Veteran-DM 20212021-09-14 06:00
Lag-UDM i Ljungby2021-09-13 18:38
VDM2021-09-04 20:10
Vi behöver din hjälp2021-09-02 11:36
Städning av naturen 2021-08-29 17:47
Städa natur 28 augusti2021-08-18 13:27
Tack2021-08-16 21:36
Ölandsspelen 20212021-07-20 20:35
Glad Midsommar2021-06-25 10:33
Resultat från Lag-UDM2021-06-16 20:49
Första hemmatävlingen2021-05-12 12:57
Sköna Maj välkommen 2021-05-01 06:00
Finnkampen 20212021-04-13 18:32
Tack för din insats2020-12-02 14:41
Årsmöte 20202020-10-26 19:12
Parkering på Tinas-Ö2020-10-26 18:38
Tidsprogram till helgen2020-09-09 10:26
Elias kastade långt!2020-09-08 09:24
Medlemsavgift2020-08-11 14:29
Gustavs landslagsdebut 2020-08-09 18:25
Prova på - friidrott2020-08-06 13:51
Prova på friidrott2020-05-05 10:31
WSK-mini ställs in2020-04-02 21:03
Rapport från helgen!2020-01-13 20:43
Årsmötet 20192019-12-08 19:30
 
Följ oss på Facebook
Följ oss på Instagram
Tävlingsstatistik för våra aktiva
Mer friidrott & statistik på SMFIF
Vår huvudsponsor
Våra övriga sponsorer
Våra annonsörer