SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Wärnamo Sportklubb

Klubbrekord pojkar

Uppdaterad till och med säsongen 2020

Pojkar 19
 100m Lars Danielsson -1960 11,16 16/9 1978 Göteborg
 200m Lars Danielsson -1960 22,41 21/7 1978 Göteborg
 400m Johan Brasch -1998 49,49 22/8 2017 Växjö
 800m
 Fredrik Mai -1966 1.56,9015/8 1984 Värnamo
 1500m Jimmy Björk -1974 3.57,63 2/6 1993 Jönköping
 5000m Manuel Larsson -1966 14.56,73 18/9 1983 Stockholm
 2000m hinder Manuel Larsson -1966 6.15,21 17/7 1983 Halmstad
 Häck 110m (100cm) Robert Widetoft -1974 15,60 27/9 1991 Stockholm
 Häck 300m (91,4cm)  Robert Widetoft -1974 40,24 16/6 1992 Skruv
 Häck 400m (91,4cm) Johan Brasch -1998 53,15 13/8 2017 Gävle
 Höjd Adam Peterson -1985 1,97 4/6 1000 Värnamo
 Stav Tomas Holasek -1967 3,80 25/6 1985 Nässjö
 Längd Dan Gustavsson -1957 6,70 23/7 1975 Växjö
 Tresteg Patrik Drebin -1967 14,21 27/7 1985 Eskilstuna
 Kula (6kg) Tomas Holasek -1967 13,50 25/6 1985 Nässjö
 Diskus (1,75kg) Carl-Gustaf Stiernclou-Lillienberg -1924 41,73 22/8 1943 Värnamo
 Slägga (6kg) Robert Nilsson -1974 47,18 1/8 1992 Mölndal
 Spjut (800g) Peter Sjölin -1967 54,40 28/9 1986 Värnamo
 Spjut (800g gamla) Peter Sjölin -1967  58,52 18/5 1985 Villstad
 Tiokamp Robert Nilsson -1974
 (100m 12,122 - Längd 5.37 - Kula 11.64 - Höjd 1.46 - 300m 38.71
 Häck 110m 18.66 - Diskus 33.08 - Stav 0 - Spjut 41.72 - 1500m 5.32,28)
 4499 29-30/8 1992 Jönköping
 Stafett 4x100m
 Markus Grafenauer -1975, Robert Nilsson -1974,
 Robert Widetoft -1974, Mikael Bengtsson -1974
 46,44 2/6 1990 Nässjö
 Stafett 4x100m (manuell)
 Lars Danielsson -1960, Dan Gunnarsson -1957,
 Tommy Danielsson -1958, Ola Johansson -1958
 44.9 23/9 1975 Växjö
 Stafett 4x400m
 *****
 
  
 Stafett 4x400m (manuell)
 Tommy Danielsson -1958, Lars Danielsson -1960,
 Stefan Bergman -1958, Ola Johansson -1958
 3.43,6 15/5 1976 Huskvarna
 Stafett 3x800m  *****  
    
    
    
    
    
Pojkar 17
 100m Andres Vera -2000 11,54  21/5 2016 Skruv
 100m (manuell) Lars Danielsson -1960 11,0 23/9 1977 Stockholm
 200m Lars Danielsson -1960 23,07 28/6 1977 Karlskrona
 200m (manuell) Lars Danielsson -1960 22,6 24/8 1975 Oskarshamn
 400m Johan Brasch -1998 51,13 9/8 2014 Söderhamn
 400m (manuell) Lars Danielsson -1960 50,8 19/9 1976 Stockholm
 800m  *****  
 800m (manuell) Dan Gustavsson -1953 2.00,4 28/8 1969 Norrköping
 1500m Manuel Larsson -1966 4.01,84 6/8 1983 Värnamo
 3000m Manuel Larsson -1966 8.48,75 19/9 1982 Stockholm
 2000m hinder Manuel Larson -1966 6.15,21 17/7 1983 Halmstad
 Häck 110m (91,4cm) Robert Widetoft -1974 15,00 27/6 1990 Karlskrona
 Häck 300m (84,0cm) Robert Widetoft -1974 38,08 23/9 1990 Västerås
 Höjd Adam Peterson -1985 1,97 4/6 2000 Värnamo
 Stav Tomas Holasek -1967 3,80 12/8 1984 Värnamo
 Längd Peter Fredriksson -1983 6,56 4/6 2000 Värnamo
 Tresteg Peter Fredriksson -1983 14,05 18/9 1999 Stockholm
 Kula (5kg)
 Kula (5,5kg)
 *****
 Anders Karlsson -1960
 
 13,49
 
 22/6 1977 Huskvarna
 Diskus (1,5kg) Tomas Holasek -1967 40,18 30/7 1983 Göteborg
 Slägga (5kg) John Ngyuen -2000 42,51 20/7 2016 Växjö
 Slägga (5,5kg) Robert Nilsson -1974 41,40 6/10 1991
 Spjut (700g) Ted Engstrand -1988 53,08 11/9 2005 Gävle
 Spjut (800g gamla) Peter Sjölin -1967 55,36 2/9 1984 Växjö
 Tiokamp *****  
 Stafett 4x100m
 Marcus Grafenauer -1975, Robert Nilsson -1974, 
 Robert Widetoft -1974, Mikael Bengtsson -1974
 46,44 2/6 1990 Nässjö
 Stafett 1000m
 Peder Gustavsson -19??, Nicklas Johansson -1968, 
 Johan Falkman -1967, Patrik Drebin -1967
 2.12,15 12/6 1983 Värnamo
 Stafett 3x800m Anders Petersson -1974, Marcus Grafenauer -1975,
 Robert Widetoft -1974
 6.47,77 2/6 1990 Nässjö
    
    
    
Pojkar 15
 80m Andres Vera -2000 9,36 21/8 2015 Karlskrona
 100m Anton Johansson -1991 11,84 24/9 2006 Tranås
 100m manuell Lars Danielsson -1960 11.1 13/8 1975 Oskarshamn
 200m Gustav Brasch -2004 24,08 18/5 2019 Skruv
 300m Gustav Brasch -2004 37,27 16/6 2019 Huddinge
 800m Ted Engstrand -1988 2.05,78 28/9 2003 Tranås
 2000m Ted Engstrand -1988 6.05,41 8/9 2002 Norrköping
 1500m hinder Ted Engstrand -1988  4.38,52 12/9 2003 Stockholm
 Häck 80m   (84,9cm)
 Häck 100m (84,0cm)
 Gustav Brasch -2004
 Karl Persson -1995
 10,96
 14,32
 18/8 2019 Värnamo
 15/8 2010 Kil
 Häck 300m (76,2cm) Robert Widetoft -1974 38,21 24/9 1989 Västerås
 Höjd Adam Peterson -1985 1,97 4/6 2000 Värnamo
 Stav Patrik Drebin -1967 3,20 14/9 1982 Växjö
 Längd Karl Persson -1995 6,33 10/9 1010 Västerås
 Tresteg Mikael Andersson -1978 13,01 26/9 1993 Tranås
 Kula (4kg) John Ngyuen -2000 13,07 27/6 2015 Halmstad
 Diskus (1kg) Tomas Holasek -1967 36,66(1,5kg) 25/9 1982 Jönköping
 Slägga (4kg) John Ngyuen -2000 44,60 18/8 2015 Växjö
 Spjut (600g) Ted Engstrand -1988 50,39 14/9 2003 Stockholm
 Åttakamp *****  
 Stafett 4x100m

 Stafett 3x800m
 Johan Falkman -1967, Christer Rydberg -1967, 
Tomas Holasek -1967, Patrik Drebin -1967
 Tomas Jonasson -1975, Markus Grafenauer -1975, 
Robert Widetomt -1974
 52,90

 7.20,35
 6/6 1981 Växjö
 
15/5 1988 Oskarshamn
Pojkar 14
 80m  Andres Vera -2000 9,70 12/7 2014 Halmstad
 100m Karl Persson -1995 12,67 22/8 2009 Habo
 300m Gustav Brasch -2004 38,13 16/9 2018 Eslöv
 800m Ted Engstrand -1988 2.07,19 5/7 2002 Göteborg
 2000m Ted Engstrand -1988 6.05,41 8/9 2002 Norrköping
 1500m hinder
 Ted Engstrand -1988 5.00,70 18/8 2002 Växjö
 Häck 80m (84,0cm)
 Häck 100m (840cm)
 Gustav Brasch -2004
 Karl Persson -1995
 12,04
 14,71
 8/9 2018 Jönköping
 16/9 2009 Karlskrona
 Häck 300m (76,2cm) Gustav Brasch -2004 40,60 25/9 2018 Eslöv
 Höjd Adam Peterson -1985 1,82 10/7 1999 Helsingborg
 Stav Stefan Berggren -1977 3,20 14/9 1991 Karlskrona
 Längd Karl Persson -1995 5,85 22/8 2009 Habo
 Tresteg Johan Brasch -1998 11,81 2/6 2012 Jönköping
 Kula (4kg) Kim Grandt -1981 13,32 17/6 1995 Skruv
 Diskus (1kg) Tomas Holasek -1967 40,70 19/9 1981 Växjö
 Slägga (4kg) Stefan Berggren -1977 33,66 3/8 1991 Villstad
 Spjut (600g) Ted Enstrand -1988 41,36 8/9 2002 Norrköping
 Spjut (600g gamla) Joakim Svenningsson -1977 47,50 14/9 1991 Karlskrona
 Åttakamp *****  
 Stafett 4x100m  Johan Falkman -1967, Christer Rydberg -1967,
Tomas Holasek -1967, Patrik Drebin -1967
 52,90 6/6 1981 Växjö
 Stafett 3x800m Tobias Jonasson -1975, Marcus Grafenauer -1975,
Robert Widetoft -2974
 7.20,35 15/5 1988 Oskarshamn
Pojkar 13
 60m  Elias Andersson - 2007  8,60  8/8 2020 Norrköping
 80m  Marcus Grafenauer -1975  10,02  12/5 Växjö
 200m  Gustav Brasch -2004  26,35  8/7 2017 Helsingborg
 600m  Gustav Brasch -2004  1.39,12  9/7 2017 Helsingborg
 1500m  David Nilsson -1994  5.08,60  15/9 2007 Malmö
 Häck 60m (76,2)
 Häck 200m (68,5)
 Robert Widetoft -1974
 Nils Wink -2004
 10,49
 31,99
 20/9 1986 Växjö
 26/8 2017 Tranås
 Höjd  Adam Peterson -1985  1,68  18/7 1998 Halmstad
 Stav  Stefan Berggren -1977  2,70  16/9 1990 Tranås
 Längd hoppzon  Marcus Grafenauer -1975  5,56  21/8 1988 Oskarshamn
 Tresteg hoppzon  Adam Peterson -1985  11,98  5/9 1998 Malmö
 Kula (3kg)  Elias Andersson -2007  12.22  19/9 2020 Trollhättan
 Diskus (600g)  Elias Andersson -2007  41.40  6/8 2020 Värnamo
 Slägga (3kg)  Elias Andersson -2007  35.08  19/7 2020 Växjö
 Spjut (400m)  Edulardo Avila -1991  40,00  31/5 2004 Värnamo
 Femkamp  Karl Persson -1995  4961p  4-5/10 2008 Skruv
 Stafett 5x60m  Julian Fazakas -2007, Casper Andersson -2007, Viggo Ihreborn -2008, Arvid Nord -2008, Elias Andersson -2007  43,00  5/9 2020 Ljungby
 Stafett 4x80m  Karl Persson -1995, David Ahnstedt -1995,
Daniel Lindgren -1995, Joakim Felixson -1994
 45,77  19/8 2007 Tranås
 Stafett 3x600m  *****    
       
       
Pojkar 12
 60m Gustav Brasch -2004 8,77 17/7 2016 Gävle
 80m Karl Persson -1995 11,61  22/8 2007 Värnamo
 200m Gustav Brasch -2004 29,43 20/8 2016 Villstad
 600m Gustav Brasch -2004 1.43,57 10/7 2016 Helsingborg
 1500m Gabriel Hanfler -2006 5.14,00 ???? 2018 ????
 Häck 60m (76,2cm) Robert Widetoft -1974 10,49 20/9 1986 Växjö
 Häck 200m (76,2cm) Lukas Tallefors -2006 32,90 ???? 2018 ????
 Höjd Adam Peterson -1985 1,50 10/8 1997 Västerås
 Stav Karl Persson -1995 1,60 19/8 2007 Tranås
 Längd hoppzon Marcus Grafenauer -1975 5,40 28/5 1987 Växjö
 Tresteg hoppzon Adam Peterson -1985 10,67 28/9 1997 Tranås
 Kula (3kg) Joakim Svenningsson -1977 10,46 30/9 1989 Kalmar
 Diskus (600g) Adam Peterson -1985 31,46 23/8 1997 Arvika
 Slägga (3kg) Daniel Lindgren -1995 21,20 19/8 2007 Tranås
 Spjut (400g) Ted Engstrand -1988 34,58 3/6 2000 Värnamo
 Femkamp Adam Peterson -1985 3767 22-23/8 1997 Tranås
 Stafett 5x60m 
 Victor Eriksson -2000, Jonathan Karlsson -1999, 
 Filip Trofast -1999, Jonatan Folkesson -1998, Johan Brasch -1998
 48,81 23/8 2009 Nässjö
 Stafett 4x80m *****  
 Stafett 3x600m *****  
    
 
Följ oss på Facebook
Följ oss på Instagram
Tävlingsstatistik för våra aktiva
Mer friidrott & statistik på SMFIF
Vår huvudsponsor
Våra övriga sponsorer
Våra annonsörer