Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Wärnamo Sportklubb

Flickor 19
 100m  Hanna Adriansson -1992 12,03 3/7 2010 Göteborg
 200m Hanna Adriansson -1992 24,82 31/5 2008 Villstad
 400m  Barbro Svensson -1964 59,90 6/8 1983 Värnamo
 800m Rebecka Jonsson -1989 2.20,61 5/6 2004 Växjö
 1500m Amanda Gabrielsson -1996 5.06,39 6/9 2009 Karlskrona
 3000m Alma Evebring -1997 11.36,68 30/8 Villstad
 2000m hinder ******************  
 Häck 100m (84,0cm) Barbro Svensson -1964 15,35 16/8 1981 Helsingborg
 Häck 300m (76,2cm) Barbro Svensson -1964 46,15 20/8 1982 Sollentuna
 Häck 400m  ******************  
 Höjd Sofie Johansson -1987 1,73 16/7 2004 Halmstad
 Stav Ellen Olsson -1997 3,86 23/8 2015 Kalmar
 Längd Emilia Hammarström -1996 5,89 4/7 2015 Göteborg
 Tresteg Emilia Hammarström -1996 12,43 7/9 2013 Stockholm
 Kula Guje Göland -1944 11,46 22/7 1962 Göteborg
 Diskus (1kg) Guje Göland -1944 41,39 15/9 1963 Värnamo
 Slägga (4kg) Elin Jonasson -2000 49,08 3/8 2018 Huddinge
 Spjut (600g) Amanda Gabrielsson -1996 39,52 28/9 2014 Tranås
 Sjukamp ******************  
 Stafett 4x100m Marie-Louise Hilding -1965, Marie Roman -1965,
Marianne Svensson -1965,  Barbro Svensson -1964
 51,37 13/5 1981 Växjö
 Stafett 1000m Marie Roman -1965,  Barbro Svensson -1964,
Marie-Louise Hilding -1965, Marianne Svensson -1965
 2.32,2 9/8 1981 Värnamo
 Stafett 3x800m Marianne Svensson -1965,  Anneli Niskanen -1965,
Marie-Louise Hilding -1965
 8.31,1  25/5 1981 Huskvarna
    
    
    
    
    
    
    
Flickor 17
 100m  Hanna Adriansson -1992 12,06  24/7 2008 Stockholm
 200m Hanna Adriansson -1992 24,82 31/5 2008 Villstad
 400m Hanna Adriansson -1992 60,71 22/6 2008 Hässleholm
 800m Rebecka Jonsson -1989 2.20,61 5/6 2004 Växjö
 1500m Amanda Gabrielsson -1996 5.06,39 6/9 2009 Karlskrona
 3000m Alma Evebring -1997 11.36,68 30/8 2009 Villstad
 1500m hinder Marie Persson -1987 5.46,62 2/7 2004 Göteborg
 Häck 100m (84.0cm) Barbro Svensson -1964 15.35 16/8 1981 Helsingborg
 Häck 300m (76,2cm) Emilia Hammarström -1996 46,48 4/9 2010 Eksjö
 Höjd Sofie Johansson -1987 1,73 16/7 2004 Halmstad
 Stav Amanda Gabrielsson -1996 3,62 29/6 2013 Göteborg
 Längd Hanna Adriansson -1992 5,88 12/9 2009 Västerås
 Tresteg Emilia Hammarström -1996 12,43 7/9 2013 Stockholm
 Kula (3kg) Annelie Persson -1985 12,21 7/9 2002 Värnamo
 Diskus (1kg) Guje Göland -1944 37,39 12/7 1961 Värnamo 
 Slägga (3kg) Elin Jonasson -2000 50,81 20/8 2017 Alvesta
 Slägga (4kg) Sara Persson -1987 28.22  25/9 2004 Kalmar
 Spjut (500g) Rebecca Nishiura -2000 43,74 4/6 2017 Habo 
 Spjut (600g) Amanda Gabrielsson -1996 38,86 5/7 Helsingborg 
 Spjukamp
Stafett 4x100m

Stafett 1000m

Stafett 3x800m 
 Sofie Johansson -1987
 Ellen Olsson -1997, Amanda Gabrielsson -1996,
 Amra Mekic -1996, Emilia Hammarström -1996
 Marie Roman -1965, Barbo Svensson -1964, 
 Maria-Louise Hilding -1965, Marianne Svensson -1965
 Marianne Svensson -1965, Anneli Niskanen -1965,
 Maria-Louise Hilding -1965
 4108 p
 52,20

 2.23,2

 8.31,1
 4-5/10 2003 Villstad
2/6 2012 Jönköping 

9/8 1981 Värnamo

25/5 1981 Huskvarna
Flickor 15
 80m
 100m
 Elin Jonasson -2000
 Hanna Adriansson -1992
 11,04
 12,19
 13/9 2014 Uddevalla
 16/9 2007 Gävle
 300m  Emilia Hammarström -1996 42,74 13/8 2011 Villstad
 800m  Rebecka Jonsson -1989 2.20,61 5/6 2004 Växjö
 1500m Amanda Gabrielsson -1996 5.06,39 6/9 2009 Karlskrona
 2000m Rebecka Jonsson -1989 6.59,62 1/8 2004 Villstad
 1500 Hinder Alma Evebring -1997 5,58,67 4/9 2011 Falköping
 Häck 80m (76,2cm) Emilia Hammarström -1996 12,06  4/9 2011 Jönköping
 Häck 300m (76,2) Emilia Hammarström -1996 46,48 4/9 2010 Eksjö
 Höjd Sofie Johansson -1987
 Amanda Gabrielsson -1996
 1,70
 1,70
 21/7 2002 Halmstad
29,8 2010 Villstad
 Stav Amanda Gabrielsson -1996 3,35 25/9 2010 Kalmar
 Längd Hanna Adriansson -1992 5,51 14/9 2007 Gävle
 Tresteg Emilia Hammarström -1996 11,68 23/7 2011 Halmstad
 Kula (3 kg) Hanna Persson -1981 11,48 3/8 1996 Ängelholm
 Diskus (600g)
 Diskus (750g)
 Amanda Gabrielsson -1996
 Rebecca Nishiura -2000
 38,26
 28,85
 20/8 2011 Varberg 
 20/9 2015 Habo
 Slägga (3 kg) Ebba Wallstenius -2004 41,64 18/8 2019 Värnamo
 Spjut (400g) Amanda Gabrielsson -1996 40,17 30/7 2011 Stockholm
 Spjut (500g) Rebecca Nishiura -2000 41,46 20/9 2015 Habo
 Sexkamp Amanda Gabrielsson -1996 4379 p 2-3/10 2010 Alvesta
 Stafett 4x80m   Fia Åkesson -2001, Elin Jonasson -2000,
 Rebecca Nishiura -2000, Elsa Brasch -2001
 45,32  20/9 2015 Habo
 Stafett 4x100m Sofie Gunnarsson -1987, Sara Persson -1987, 
 Marie Claesson -1988, Sofie Johansson -1987
 52,86 22/9 2002 Villstad
 Stafett 3x800m Sara Persson -1987, Sofie Johansson -1987,
 Marie Persson -1987
 8.37,75 26/6 2000 Värnamo
    
    
    
    
Flickor 14
 
 80m  Elin Jonasson -2000 11,04 13/9 2014 Uddevalla
 100m  Hanna Adriansson -1992 12,28 8/7 2006 Göteborg
 300m Emilia Hammarström -1996 42,95 29/8 2010 Villstad
 800m Rebecka Jonsson -1989 2.24,49 9/6 2003 Värnamo 
 1500m Amanda Gabrielsson -1996 5.06,39 6/9 2009 Karlskrona
 2000m Rebecka Jonsson -1989 7.12,90 7/9 2003 Vellinge
 1500m hinder Alma Evebring -1997 5.58,67 4/9 2011 Falköping
 Häck 80m (76,2cm) Emilia Hammarström -1996 12,35 19/9 2010 Värnamo
 Häck 300m (76,2cm) Emilia Hammarström -1996 46,48 4/9 2010 Eksjö
 Höjd Amanda Gabrielsson -1996 1,70 29/8 2010 Villstad
 Stav Amanda Gabrielsson -1996 3,25 25/9 2010 Kalmar
 Längd Emilia Hammarström -1996 5,35  12/9 2010 Kungsbacka
 Tresteg Emilia Hammarström -1996 11,45 19/9 2010 Värnamo
 Kula (3kg) Annelie Persson -1985 10,44 18/9 1999 Jönköping
 Diskus (600g) Amanda Gabrielsson -1996 32,89 29/8 2010 Villstad
 Diskus (750g) Rebecca Nishiura -2000 28,82 13/5 2014 Uddevalla 
 Slägga (3kg) Ebba Wallstenius -2004 39,83 19/8 2018 Värnamo
 Spjut (400g) Amanda Gabrielsson -1996 40,01 7/8 2010 Stockholm
 Spjut (500g) Rebecca Nishiura -2000 38,28 7/9 2014 Jönköping
 Sexkamp
 Stafett 4x100m

 Stafett 3x800m 
 Amanda Gabrielsson -1996
 Malin Timhagen -1992, Michaela Enocsson -1992,
 Josefine Johansson -1992, Hanna Adriansson -1992
 Sara Persson -1987, Sofie Johansson -1987,
 Marie Persson -1987
 4379 p
 53,76

 8.37,75
 2-3/10 2010 Alvesta
 17/6 2006 Karlskrona

 26/6 2000 Värnamo
Flickor 13
 60m  Elsa Brasch -2001 9,03 12/7 2014 Halmstad
 80m Hanna Adriansson -1992 10,45 25/9 2005 Tranås 
 200m Josefine Johansson -1992 27,98 3/7 2005 Göteborg
 600m  Amanda Gabrielsson -1996 1.45,77 18/7 2009 Halmstad
 1500m Amanda Gabrielsson -1996 5.06,39 6/9 2009 Karlskrona
 Häck 60m (68,5cm) Jenny Huynh -2004 11,74 17/9 2017 Jönköping
 Häck 80m (76,2cm)
 Häck 200m (68,5cm)
 Häck 200m (68,5cm) Manuell
 Emilia Hammarström -1996
 Jenny Huynh -2004
 Selma-Helene Hanfler -2005
 9,94
 35,84
 35,5
 27/9 2009 Tranås
 26/8 2017 Tranås
 3/6 2018 Värnamo
 Höjd Amanda Gabrielsson -1996 1,65 9/8 2009 Varberg
 Stav Amanda Gabrielsson -1996 2,85 5/9 2009 Karlskrona 
 Längd hoppzon Hanna Adriansson -1992 5,31 17/7 2006 Halmstad
 Tresteg hoppzon Emilia Hammarström -1996 10,70 20/9 2009 Värnamo
 Kula (2kg)
 Amanda Gabrielsson -1996
 10,43 11/7 2009 Helsingborg
 Diskus (600g) Rebecca Nishiura -2000 29,98 29/9 2013 Tranås
 Slägga (2kg) Ebba Wallstenius -2004 34,60 13/5 2017 Alvesta
 Spjut (400g) Amanda Gabrielsson -1996 36,93 26/9 2009 Kalmar
 Femkamp Amanda Gabrielsson -1996
 4582 p 13-14/6 2009 Villstad
 Stafett 5x60m Alva Sandahl -2004, Linnea Holm -2004, 
 Selma-Helene Hanfler -2005, Jenny Huyn -2004,
 Davidsson -2004
 44,97 19/5 2017Jönköping
 Stafett 4x80m Malin Timhagen -1992, Michaela Enocsson -1992, 
Josefine Johansson -1992, Hanna Adriansson -1992
 43,41 28/5 2005 Växjö
Stafett 3x600m *****  
     
Flickor 12
Klubbrekord för flickor 12

 60m Hedda Lennartsson -2004 8,85 7/5 2016 Jönköping
 80m Emma Jonasson -1998 11,12 23/5 Värnamo
 200m Louise Magnusson -1990 29,23 7/7 2002 Göteborg
 600m Amanda Gabrielsson -1996 1.49,73 27/6 2008 Göteborg
 1500m Alma Evebring -1997 5.23,66 20/9 2009 Värnamo
 Häck 60m (68,8 cm) Hedda Lennartsson -2004 12,77 28/5 2016 Jönköping
 Häck 60m (76,2 cm) Amanda Gabrielsson -1996 10,79 27/6 2008 Göteborg
 Höjd Amanda Gabrielsson -1996 1,57 11/7 2008
 Stav Linda Deltin -2000 220 25/7 2012 Karlshamn
 Längd hoppzon Emilia Hammarström -1996 4,74 9/8 2008 Västervik
 Tresteg hoppzon Emilia Hammarström -1996 9,83 23/5 2009 Jönköping
 Kula (2 kg) Hanna Persson -1981 9,77 25/8 1993 Skillingaryd
 Diskus (600g) Rebecca Nishiura -2000 25,25 18/7 2012 Växjö
 Slägga (2 kg) Ebba Wallstenius -2004 31,83 1/10 2016 Värnamo 
 Spjut (400g) Rebecca Nishiura -2000 28,58 16/6 2012 Habo
 Femkamp Amanda Gabrielsson -1996 4221 p 4-5/20 2008 Skruv
 Stafett 5x60m Julia Davidsson -1997, Matilda Blomstrand -1998,
 Alma Evebring -1997, Wilma Johansson -1998, Annie Alanen -1997
 46,66 21/9 2008 Värnamo
 Stafett 4x80 m Julia Haglung -2000, Elin Jonasson -2000, 
 Linda Deltin -2000, Elsa Brasch -2001
 46,0229/9 2012 Jönköping 
 Stafett 3x600m Matilda Blomstrand -1998, Elsa Evebring -1999, 
 Wilma Johansson -1998
 6.29,45  9/8 2009 Värnamo
  

 
Följ oss på Facebook
Följ oss på Instagram
Vår huvudsponsor
Våra övriga sponsorer
Våra annonsörer