SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Wärnamo Sportklubb

Löpning

100 m

Hanna Adriansson 1992        12,03              3/7 2010 Göteborg

Alice Bah 1971                      12,40              12/5 1988  Växjö

Ellen Olsson 1997                 12,65             28/7 2019 Hässleholm  

Sofie Adelbrant 1983              12,67              13/8 1999 Härnösand

Cecilia Jonsson 1960             12,68             8/8 1976 Helsingborg

Emilia Hammarström 1996    12,81             2/6 2012 Jönköping

Marie Claesson 1988            12,96             1/6 2002   Värnamo

Isabelle Eriksson 1983          13,08             1/8 1998  Tranås

Barbro Svensson 1964          13,12             28/8 1983  Värnamo

Helen Svensson 1965           13,24             6/8 1983  Värnamo


100 m Manuella tider

Inga-Lill Ahlm 1956               12,4                      13/7 1974 Villstad

Cecilia Jonsson 1960             12,4                      1/8 1976   Karlskrona

Annah Landqvist 1944           12,8                      5/8 1963  Varberg

Barbro Svensson 1964          12,9                      9/8 1981  Värnamo

Marie Roman 1965                13,1                      22/6 1983  Jönköping

Helene Thornblad 1961         13,2                      13/9 1975  Karlstad


200 m

Hanna Adriansson 1992         24,82             31/5 2008 Villstad

Alice Bah 1971                      25,70             19/6 1988 Nässjö

Sofie Adelbrant 1983             25,74             15/8 1999 Härnösand

Emilia Hammarström 1996     26,49              26/8 2012  Villstad

Maria Jonasson 1968             26,87              14/7 2013 Halmstad

Cecilia Jonsson 1960             26,94              5/8 1977 Göteborg

Isabelle Eriksson 1983           27,09             18/7 1998  Halmstad

Elin Jonasson 2000               27,75             9/8 2015 Eksjö

Marie.Louise Hilding 1965     27,89              3/7 1983  Oskarshamn

Marie Roman 1965                28,02              3/9 1980 Växjö


200 m Manuella tider

Cecilia Jonsson 1960            25,7               18/7 1976 Göteborg

Inga-Lill Ahlm 1956               26,5                8/6 1974 Ljungby

Annah Landqvist 1944           26,9                18/6 1963 Kumla

Barbro Svensson 1964          27,0               17/6 1984 Villstad

Gabrielle Picher 1979            27,6               21/8 1985 Villstad


400 m

Barbro Svensson 1964          59,90              6/8 1983 Värnamo

Hanna Adriansson 1992        60,71              22/6 2008 Hässleholm

Alice Bah 1971                      60,74              19/5 1989 Kalmar

Marianne Svensson 1965      61,53              19/9 1981 Stockholm

Marie-Louise Hilding 1965     62,56              15/8 1981 Helsingborg

Marie Persson 1987              63,64              31/7 2005 Villstad

Maria Jonasson 1968            66,47              9/9 2012 Värnamo

Sofie Adelbrant 1983             66,56              27/9 1997 Kalmar

Gabrielle Picher 1970            66,64              1985 ????


400 m Manuella tider

Inga.Lill Ahlm 1956                61,0                3/6 1974 Värnamo

Marianne Svensson 1965      61,2               19/9 1981 Stockholm

Cecilia Jonsson 1960            61,8                7/6 1976 Värnamo

Kristina Johansson 1947       65,1                1962 ????

Marianne Lindén 1959           66,6                1975 ????


800 m

Rebecka Jonsson 1989         2.20,61           5/6 2004 Växjö

Marie Persson 1987              2.21,71           6/7 2003 Göteborg

Marianne Svensson 1965      2.23,05           15/8 1981 Helsingborg

Elisabeth Johannesson 1955 2.23,50           3/8 1985 Uddevalla

Liselott Arvidsson 1965         2.26,74           1/8 1987 Nässjö

Amanda Gabrielsson 1996    2.29,39           11/9 2011 Värnamo

Marie-Louise Hilding 1965     2.31,90           5/9 1982 Värnamo

Caroline Ström 1970             2.34,60           12/8 1984 Värnamo

Tove Fransson 1976             2.34,80           16/9 1990 Villstad

Josefine Johansson 1995      2.34,80           31/5 2009 Värnamo


1500 m

Elisabeth Johannesson 1955 4.42,09           26/6 1985 Jönköping

Lisselott Arvidsson 1965        4.41,9             8/8 1987 Jönköping

Amanda Gabrielsson 1996    5.06,39           6/9 2009 Olofström

Marie Persson 1987              5.07,39           23/7 2006 Halmstad

Marianne Svensson 1965      5.21,0             3/6 1981 Hovslätt

Alma Evebring 1997              5.23,36           20/9 2009 Värnamo

Marianne Lindén 1959           5.33,8             25/7 1976 Halmstad

Susanne Braun 1965             5.35,5             4/8 1982 Nässjö

Lena Forsberg 1967              5.37,1             1985 ????

Caroline Sjölander 1972        5.39,3             1992 ????


3 000 m

Elisabeth Johannesson 1955                       9.45,24           2/8 1985 Uddevalla

Liselotte Arvidsson 1965                             10.55,89         12/9 1987 Värnamo

Alma Evebring 1997                                    11.36,68         30/8 2009 Villstad

Marie Persson 1987                                     11.51,33         7/9 2002 Värnamo

Veronica Eek 1974                                      13.23,50         29/8 1991 Villstad


5 000 m

Elisabeth Johannesson 1955                       16.46,50         27/9 1986 Stockholm


10 000 m

Elisabeth Johannesson 1955                       35.25,81        15/6 1985 Oslo/NOR


Halvmarathon

Elisabeth Johannesson 1955                       1:14.52           10/5 1986 Göteborg

Liselott Arvidsson 1965                                1:34.38           12/6 2000 Malmö

Marie Johansson 1978                                1:38.28           13/5 2006 Göteborg

Elin Jonasson 2000                                    1:43,08           19/5 2018 Göteborg


Marathon

Elisabeth Johannesson 1955                       2:42.36           1/11 1987 New York/USA


Häcklöpning 100 m 84,0cm

Barbro Svensson 1964          15,35              16/8 1981 Helsingborg

Isabelle Eriksson 1983          16,37              4/6 2001 Värnamo

Matalia Psajd 1976                16,62              12/6 1994 Värnamo

Marie Roman 1965               17,55              7/8 1983 Värnamo

Sofie Johansson 1987           19,85              11/5 2003 Villstad


Häcklöpning 100m 84,0cm Manuella tider

Lotta Rosén 1958                  17,4                3/9 1978 Värnamo

Inga-Lill Ahlm 1956               18,2               29/9 1973 Värnamo


Häcklöpning 400m 76,2cm

Barbro Svensson 1964          66.93              10/9 1983 Varberg


Hinderlöpning 1500 m 76,2cm

Alma Evebring 1997              5.58,67           4/9 2011 Falköping

Wilma Johansson 1998         7.14,04           4/7 2008 Högby

Elsa Evebring 1999               8.04,28           4/7 2008 Högby


Hinderlöpning 3 000 m 76,2cm

Inga kända resultat


Stafett
4  x 100 m

Marie Roman -1965, Barbro Svensson -1964,

Marie-Louise Hilding -1965, Helene Svensson -1964.                50.1                         11/6 1983 Värnamo

 

Marie-Louise Hilding -1965, Marie Roman -1965,  

Marianne Svensson -1965, Barbro Svensson -1964.                  51.37                         13/5 1981 Växjö


Ellen Olsson -1997, Amanda Gabrielsson -1996,

Amra Mekic -1996, Emilia Hammarström -1996                         52,20                       2/6 2012 Jönköping

 

Sofie Gunnarsson -1987, Sara Persson -1987, 

Marie Claesson -1988, Sofie Johansson -1987                           52.86                          22/9 2002 Villstad

 

Matilda Blomstrand -1998, Elin Jonasson -2000

Linda Deltin -2000, Frida Deltin -1998                                53,24                      27/9 2014 Tranås

 

Lydia Jansson -1998, Elin Jonasson -2000,

Emma Jonasson -1998, Frida Deltin -1998                         54,20                      21/5 2016 Skruv

 

Matilda Blomstrand -1998, Frida Deltin -1998,

Wilma Johansson -1998, Emma Jonasson -1998               55,54                      29/9 Jönköping

 

Matilda Blomstrand -1998, Emma Jonasson -1998,

Wilma Johansson -1998, Frida Deltin -1998                       55,61                      2/6 Jönköping

 

Fia Åkesson -2001, Elin Jonasson -2000,

Linda Deltin -2000, Elsa Brasch -2001                               58,26                      21/5 2016 Skruv 


4 x 400 m

Marie-Louise Hilding -1965, Marie Roman -1965,

Helene Svensson -1965, Barbro Svensson -1964,                            4.19.96                          17/5 1983 Växjö


Stafett 1000 m

Marie Roman -1965,  Barbro Svensson -1964,

Marie-Louise Hilding -1965, Marianne Svensson -1965              2.23.2                           9/8 1981 Värnamo

Hopp
Höjdhopp

Sofie Johansson 1987           1.73                17/4 2004 Halmstad

Amanda Gabrielsson 1996    1.70                29/8 2010 Villstad

Sofie Finnander 1993            1.67                28/8 2011Vellinge

Ellen Olsson 1997                 1.59                25/5 2013 Kalmar

Natalia Psajd 1976                1.56                16/6 1992 Skruv

Emily Karlsson 1993             1.54                9/9 2006 Jönköping

Malin Timhagen 1992            1.52                4/6 2006 Värnamo

Michaela Enocsson 1992      1.51                30/7 2006 Villstad

Alice Bah 1971                      1.50                21/7 1985 Halmstad

Emilia Hammarström 1996    1.50                29/8 2010 Villstad

Marianne Svensson 1965      1.50                1980 ????


Stavhopp

Ellen Olsson 1997                 4.25               29/5 2018 Jönköping

Amanda Gabrielsson 1996    3.62                29/6 2013 Göteborg

Matilda Blomstrand 1998       3.20                22/8 2015 Kalmar

Frida Deltin 1998                   2.55                28/7 2012 Hässleholm

Linda Deltin 2000                  2.38                15/6 2014 Värnamo  

Sofie Johansson 1987           2.31                2/10 1994 Villstad

Wilma Johansson 1998         2.25                4/9 2011 Falköping

Elsa Brasch 2001                  1,90                15/6 2014 Värnamo

Alma Evebring 1997              1.90                14/5 2011 Villstad

Michaela Enocsson 1992       1.60                22/8 2004 Eksjö


Längdhopp

Emilia Hammarström 1996    5.89               4/7 2015 Göteborg

Inga-Lill Ahlm 1956                5.88                20/7 1974 Göteborg

Hanna Adriansson 1992        5.88                12/9 2009 Västerås

Isabelle Eriksson 1983          5.48                26/5 2001 Växjö

Alice Bah 1971                      5.35                21/5 1988 Jönköping

Marie Roman 1965                5.27                10/10 1981 Värnamo

Anna Landqvist 1944             5.26                15/9 1963 Värnamo

Sara Persson 1987               5.21                5/6 2004 Växjö

Cecilia Jonsson 1960            5.06                20/8 1977 Huskvarna

Amanda Gabrielsson 1996    5.05                2/10 2011 Alvesta


Tresteg

Emilia Hammarström 1996    12.42              17/9 2013 Stockholm

Isabelle Eriksson 1983          11.32              15/5 2002 Värnamo

Sofie Johansson 1987           11.23              23/6 2004 Jönköping

Natalia Psajd 1976                10.48              5/10 1991 Kalmar

Amanda Gabrielsson 1996    10.26              29/8 2010 Villstad

Ellen Olsson 1997                 9.99                28/5 2011 Kalmar

Marie Persson 1987              9.95                14/5 2002 Jönköping

Sara Persson 1987               9.90                18/8 2002 Växjö

Matilda Blomstrand 1998       9.88                11/9 2011 Värnamo

Matilda Säleby 1994              9.32                4/7 2009 Högby



Kast
Kulstötning 4,0kg

Guje Göland 1944                 11.46              22/7 1962 Göteborg

Lotta Rosén 1958                  10.75              15/5 1978 Värnamo

Anna Landqvist  1944            10.64              7/6 1963 Värnamo

Marie Roman 1965                10.53              18/5 1985 Jönköping

Annelie Persson 1985           10.06              29/9 2001 Kalmar

Sara Persson 1987               9.75                21/6 2006 Jönköping

Ulrika Persson 1966              9.52                7/8 1982  Villstad

Maria Jonasson 1968            9.50                7/8 2013 Växjö

Amanda Gabrielsson 1996    9,29                28/9 2014 Tranås

Gabrielle Picher 1970            8.31                5/8 1987 Värnamo


Diskus 1,0kg

Guje Göland 1944                 41.39              15/9 1963 Värnamo

Annah Landqvist 1944           33.43              1/8 1962 Värnamo

Amanda Gabrielsson 1996     31,58              28/9 2014 Tranås

Annelie Persson 1985           31.50              12/7 2003 Helsingborg

Ulrika Persson 1966              31.10              4/8 1982 Nässjö

Ewy Crantz 1942                   30.60              1960 ????

Emma Jonasson 1998           29,14             1/10 2016 Värnamo

Monica Weimer 1944            27.57              9/5 1962 Värnamo

Maria Jonasson 1968            27,17             25/9 2016 Tranås

Rebecca Nishiura 2000         26,34             7/5 2016 Jönköping


Slägga 4,0kg

Elin Jonasson 2000               49,08             3/8 2018 Huddinge

Maria Jonasson 1968            34,54              20/7 2016 Växjö

Sara Persson 1987               30.43              25/9 2005 Kalmar 

Ebba Wallstenius 2004          26,14             14/10 2018 Värnamo

Emma Jonasson 1998           26,09             1/10 2016 Värnamo


Spjutkastning 600gram

Amanda Gabrielsson 1996    39,52              28/9 2014 Tranås

Rebecca Nishiura 2000         33,93             3/6 2018 Värnamo

Sara Persson 1987                30.48              31/5 2004 Värnamo

Sofie Johansson 1987           28.88              28/9 2003 Tranås

Anna Sund 1985                    28.19              15/ 20000 Halmstad

Maria Jonasson 1968            23.50             20/8 2016 Villstad

Emily Karlsson 1993             22.30              11/5 2008 Värnamo

Sofie Adelbrant 1983             19.05              13/9 1999 Värnamo

Isabelle Eriksson 1983          18.75              22/9 1999 Växjö

Frida Ström 1984                   12.86              13/9 1999 Värnamo


Spjutkastning gamla t.o.m 1998

Lotta Rosén 1958                 39.30              3/7 1977 Linköping

Guje Göland 1944                 33.94              5/8 1962 Växjö

Annah Landqvist  1944          28.68              4/5 1962 Växjö

Maricha Asplund 1971           27.98             27/9 1986 Oskarshamn

Helene Svensson 1965         27.10              4/8 1982 Nässjö

Marie Roman 1965                24.02              1985 ????

Natalia Psajd 1976                22.92              30/9 1994 Växjö

Ulrika Persson 1966              22.10              1982 ????

Cecilia Dano 1967                 20.96              1982 ????

Mångkamp
Sjukamp (Häck 100m - Höjd - Kula - 200m - Längd - Spjut - 800m)

 Sofie Johansson 1987           2784e             4-5/10 2003 Villstad

                      **** - 1.58 - **** - 28,79 – 4.69 – 27.22 – 2.37,61


Marie Persson 1987              2327e             4-5/10 2003 Villstad

                      **** - 1.37  **** - 29,21 – 4.46 – 15.88 – 2.31,36

 
Följ oss på Facebook
Följ oss på Instagram
Tävlingsstatistik för våra aktiva
Mer friidrott & statistik på SMFIF
Vår huvudsponsor
Våra övriga sponsorer
Våra annonsörer